ÖVRIGT / Speglar / Spegel 6558153
*
nr 655 8153
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 100
Utrop:
1.000 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 september 2010
kl 17:40:46
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/9 12:15:29
1
900 kr
6/9 17:23:47
2
750 kr
6/9 17:24:23
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 655 8153
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 100
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 950 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 september 2010 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 6/9 12:15:29 | 1 | 900 kr |
| 6/9 17:23:47 | 2 | 750 kr |
| 6/9 17:24:23 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



